Son Güncelleme:
29/12/2022 - 11:35

Yuva ve Anaokulu inşaatı 1980 yılında Sn. Rektör Prof.Dr. Mehmet KICIMAN döneminde başlatılarak, müteahhide ihale edilmeden, Teknik İşler Genel Müdürlüğü'nün yönetiminde tamamen ODTÜ mimar, mühendis, işçi, teknisyen ve yöneticilerince, Üniversitenin öz kaynakları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

4 sınıf 1 oyun salonu olarak inşa edilen yuva binası 5 milyon TL.sına mal olmuş ve 8 ay gibi kısa bir sürede bitirilmiştir. 64 öğrenci ve 14 personel ile Sn. Jale SANCAK'ın sorumluluğunda hizmete sunulmuştur.

1983 yılında arka kısımda bulunan barakalardan 1 tanesinin tefrişi yapılarak 3 sınıf daha ilave edilmiştir. Birbirinden kopuk 2 binada yaşanan zorluklar nedeniyle ve talep fazlalığından 1992 Kasım ayında kullanıma açılan 2 sınıf 1 oyun salonu 3 ofisten oluşan 2.kısım EBİ'ye ihale edilerek 1.520.000.000.-TL. bütçeyle tamamlanmıştır.

Yuva ve Anaokulu 1994 Nisan ayında hizmete açılan 2. ek binası ile son şeklini almıştır. 3 sınıf ve aynı yılın Eylül ayında faaliyete geçen tam teşekküllü mutfağı ile yine EBİ'ye 1 milyar TL. ya ihale edilmiştir.

Şu anda 9 sınıf ile mensuplarımızın 3-6 yaş çocuklarına hizmet veren ODTÜ Yuva ve Anaokulu, sınıflarımızda kontenjan olması durumunda yan kuruluş,  ODTÜ mezunları ve dışarıdan başvuruları da farklı ücretle kabul etmektedir.

Her yaş grubundan 3 er olmak üzere toplam 9 sınıf, her yaş grubundan sorumlu birer eğitim uzmanı, 1 öğretmen ve 1 sınıf personeli görev yapmaktadır.

Öğrenciler için sabah/ikindi kahvaltıları ve yemek Yuva ve Anaokulu mutfağında hazırlanmaktadır.

Her yaş grubunun gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak, sınıflara göre 3 ayrı eğitim programı hazırlanmaktadır.

Amaç; soru sorma, keşfetme, araştırma, gözlem yapma, seçici, karar verici çocuklar yetiştirmektir. Bu nedenle program dahilinde geziler, tiyatro ve film gösterileri, masal günleri ve değişik partiler yapılmaktadır.

5-6 yaş gruplarımızda ise satranç, yaratıcı dans eğitimi, orff yaklaşımı ile müzik eğitimi, hareket eğitimi, ingilizce gibi beceri geliştirme programları ek olarak uygulanmaktadır.

Oynayarak, eğlenerek, gezerek öğrenen öğrenciler 6 yaş sonunda ilk diplomalarını, üniversitemiz cübbelerini giydikleri bir törenle alarak mezun olurlar.